W dniach 20-24.11.2023 r. w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Radomskim
organizowane były wspólnie z Gminą Miasta Radomia, Studenckim Forum Business Center Club Region Radom
wydarzenia pod hasłem ”Mój biznes w moim mieście” promujące przedsiębiorczość akademicką.
20.11.2023 r. w siedzibie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości odbyła się prezentacja potencjału miasta Radomia stanowiąca inspirację dla Studentów do opracowania koncepcji swojego biznesu, który przedstawił Pan Krzysztof Turek – Kierownik Biura Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora oraz prezentacja zachęcająca do włączenia się w działalność Fundacji Studenckie Forum Business Center Club – o działalności tej organizacji opowiedział Pan Paweł Barszcz – Przewodniczący Regionu, Studenckie Forum Business Center Club Region Radom.
21.11.2023 r. dr Renata Krajewska poprowadziła warsztaty z zakresu tworzenia modeli biznesowych, w których bardzom aktywnie uczestniczyli studenci- było wiele pomysłów, wiele pytań.
22.11.2023 r. 9 zespołów przedstawiło wyniki prac – jury, w którego składzie byli przedstawiciele:
Uniwersytetu Radomskiego:
– dr hab. inż. Waldemar Nowakowski, prof. URad. – Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą
– dr hab. Marzanna Lament, prof. URad. – Dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów
– dr hab. Anna Wolak-Tuzimek, prof URad.
– dr Renata Krajewska
– dr hab. Jerzy wojciechowski, prof. URad. – Prodziekan Wydziału Transportu Elektrotechniki i Informatyki
Gminy Miasta Radomia:
– Krzysztof Turek – Kierownik Biura Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora
– Krzysztof Woźniak
Studenckiego Forum Business Center Club Region Radom:
– Paweł Barszcz – Przewodniczący Regionu, Studenckie Forum Business Center Club Region Radom
Studenci z Wydziału Ekonomii i Finansów zaproponowali wycieczkę meleksem po mieście, zaś Studenci Kierunku Turystyka i Rekreacja – aplikację mobilną umożliwiającą zwiedzanie Radomia na podobnej do gry PokemonGO zasadzie i przedsiębiorstwo świadczące usługi rekreacyjne „Wrotko-Strefa” promujące spędzanie czasu wolnego, jako doskonały pomysł na połączenie relaksu z rozrywką, „DREAMY MOMENTS” to koncepcja firmy organizującej eventy, Centrum rozrywki „Happy Place” to przedsiębiorstwo oferujące gry i atrakcje rozrywkowe, sale gier i zabaw, eventy, imprezy oraz gastronomia, „Farma-Zoone” to pomysł na wiejskie zoo w Radomiu połączone z restauracją i sklepikiem ze zdrową żywnością zgłoszony przez Studenckie Koło Naukowe, które jako jedyne zaprezentowało swój pomysł na biznes wykorzystując rekwizyty. Studenci Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki na podstawie zdobytej wiedzy praktycznej i teoretycznej, dzięki studiom na kierunku Transport i Logistyka oraz indywidualnych doświadczeniach zawodowych współwłaścicieli powstała idea stworzenia przedsiębiorstwa „Hirette”, firmy zajmującej się zapewnieniem pracowników z zakresu logistyki, magazynowania i inwentaryzacji, a także wprowadzania innowacji technologicznych w firmach i ich magazynach. Wśród pomysłów była też działalność handlowo – usługowa w zakresie sprzedaży stacjonarnej i internetowej akcesoriów do telefonów przedstawiona przez Studentów już pracujących w tej branży. Zwyciężył projekt koła naukowego „Investment 21” „VIS” – którego autorzy opracowali projekt prostej spółki akcyjnej projektującej i produkującej zegarki naręczne. Nazwa „VIS” odnosi się do radomskiej tradycji przemysłowej – legendarnego pistoletu „Vis” używanego przez Wojsko Polskie i powstańców podczas II Wojny Światowej. Przytaczanie historii nie jest przypadkowe! – Główną cechą naszych produktów będzie inspiracja designem XX wieku (stylizacja Vintage).
Zwycięski zespół otrzymał nagrody ufundowane przez Uniwersytet Radomski.
Nad przebiegiem wydarzeń czuwała dr Ewa Ferensztajn-Galardos, która z uwagi na duże zaangażowanie studentów zapowiedziała kolejne spotkanie mające na celu opracowanie Zintegrowanego Projektu łączącego kilka zgłoszonych w ramach konkursu pomysłów promujących z jednej strony przedsiębiorczość, z drugiej potencjał naszego miasta.
Studenci intensywnie pracowali w ciągu dwóch w siedzibie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, czego efekty widać było podczas prezentacji.
24.11.2023 r. Studenci uczestniczyli w wizycie studyjnej do przedsiębiorstwa KPS FOOD.
Studenci Wydziały Ekonomii i Finansów wraz z wykładowcą dr Renatą Krajewską oraz przedstawicielami Urzędu Miejskiego Krzysztofem Turkiem i Krzysztofem Woźniakiem mieli możliwość zwiedzenie Zakładu Drobiarskiego KPS FOOD mieszczącego się w Radomiu na ulicy Energetyków 49. KPS Food Sp. z o.o. to jeden z najnowocześniejszych Zakładów Drobiarskich w Polsce stawiający na jakość, bezpieczeństwo żywności, pełną kontrolę procesu w połączeniu z oczekiwaniami klientów wobec produktów i obsługi. Studentów oprowadził po obiekcie Ryszard Fałek. Studenci mieli okazję zaobserwować pracę na różnych stanowiskach w zakładzie.
Głównym atutem zakładu jest jego park maszynowy, który jest imponujący. Zaawansowana technologia służy do zapewnienia maksimum bezpieczeństwa i możliwości kontynuowania produkcji, nawet w warunkach znacznie zwiększonego zapotrzebowania. Nowoczesne linie produkcyjne, zaangażowanie pracowników oraz rozbudowany system kontroli jakości, pozwala na wytwarzanie smacznej, zdrowej i bezpiecznej żywności.